• 0850 305 6 305

Farklı Kumaşların Kalitesini Değerlendirme İpuçları

  • 03.03.2020

Kalite çok öznel bir terim olmasına rağmen, genel olarak bir kumaşın kalitesi; dayanıklı, rahat ve cildin “nefes almasına” izin veriyor olmasıyla ölçülür. O zaman bile farklı malzemeler kumaş kalitesi yönünden farklı standartlar taşırlar. 

Pamuk

Hiç şüphe yok ki, uzun pamuk lifi daha kısa elyaf uzunluğuna sahip pamuktan daha yüksek kalitededir. Bunun nedeni, daha uzun elyafların sadece dokunması yumuşak değil aynı zamanda daha uzun süre dayanmasıdır. Satın almak istediğiniz pamuklu malzemenin uzun kesikli elyafla yapılıp yapılmadığını tahmin etmenin en iyi yolu, onu ışığa tutmaktır. İdeal olarak, şeffaf olmamalı ve tek tek dişler arasında göze çarpan boşluk olmamalıdır. Pamuğun dokusu da dokunulduğunda kalitesini ortaya çıkaracaktır.  

Keten

Bu tüm zamanların en sevilen yaz favorisi sadece havalı görünmekle kalmaz, aynı zamanda tam anlamıyla serin bir kumaştır, yani nefes alabilir ve çabuk kurur. Keten elyaftan yapılan bu şık kumaş kolayca kırışır, bu nedenle satın alma sırasında önceden var olan kırışıklıkları kontrol etmelisiniz. Kullanılan kısa veya düşük kaliteli lifleri ifade ettiği için kumaş, özellikle pamukla karıştırıldığında pürüzlü olmamalıdır. 

Yün

Bazı hayvanların derisinde doğal olarak oluşan bir kumaş olan yün kalitesi, orijinal sahibinin sağlığına bağlıdır. Bunun dışında, kumaşın münferit iplikleri arasındaki delikler veya boşluklar gibi işlem hataları iyice kontrol edilmelidir. Merinos yünü gibi üst düzey olanlar elastiktir ve çekildikten sonra geri sıçrar.

Kot

Günlük bir kumaş olan kot, her evde yerini buldu. Bu malzemenin popülaritesi nedeniyle pazarda kaliteli bir kotun ne olduğu hakkında çeşitli kavramlar olmuştur. Kumaş yumuşaksa ve ipliklerin sıkıca dokunacağı şekilde dikilmişse, yüksek kaliteli bir kot anlamına gelir.

Yazar: Alok Kumar Singh

Kaynak: https://www.kashvidesign.com/